Staże zawodowe to główna metoda zapoznania się z zawodem w warunkach rzeczywistego środowiska pracy.
Staże odbywać się będą w branżach mechanicznej i górniczo-hutniczej oraz turystyczno-gastronomicznej, w której tworzony jest CKZ.
Staże zawodowe wykraczające poza zakres kształcenia zawodowego praktycznego organizuje się dla uczniów i słuchaczy szkół prowadzących kształcenie zawodowe w celu zwiększenia wymiaru praktyk zawodowych objętych podstawą programową nauczania danego zawodu. Ten typ wsparcia został wskazany przez uczniów jako kolejny najbardziej pożądany. Staże mają na celu zacieśnienie związku z pracodawcami, pozwalają zapoznać się z funkcjonowaniem zakładu pracy jego organizacją, technologiami oraz zawodami. Staże odbywały się będą w okresie wolnym od zajęć lekcyjnych u pracodawców współpracujących na stałe ze szkołą oraz nowo zidentyfikowanych.
Uczniowie za udział w stażu otrzymają stypendium natomiast podmiot przyjmujący na staż otrzyma wynagrodzenie dla opiekuna stażu, w projekcie ujęty jest również koszt szkolenia BHP. W latach 2020-2022 planujemy zorganizować 108 staży, w których będą mogli uczestniczyć uczniowie i uczennice po kilka razy. Uczestnicy i uczestniczki staży otrzymają od pracodawcy certyfikaty/ zaświadczenia, które wzbogacą ich życiorys zawodowy.
Na czas trwania stażu zawodowego zostanie zawarta pisemna umowa pomiędzy stronami zaangażowanymi w realizację stażu zawodowego, która określi co najmniej wskazanie liczby godzin stażu zawodowego, okres realizacji i miejsce odbywania stażu zawodowego, wynagrodzenie stażysty, a także zobowiązanie do wyznaczenia opiekuna stażysty po stronie podmiotu przyjmującego na staż zawodowy. Staż zawodowy realizowany będzie na podstawie programu opracowanego przez nauczyciela oraz dyrektora szkoły we współpracy z podmiotem przyjmującym uczniów na staż zawodowy. Program będzie opracowany i przygotowany w formie pisemnej oraz będzie wskazywać konkretne cele edukacyjne (kompetencje i umiejętności), które osiągnie stażysta, treści edukacyjne, zakres obowiązków stażysty a także harmonogram realizacji stażu zawodowego.
Podmiot przyjmujący na staż zawodowy:
− zapewnia odpowiednie stanowisko pracy stażysty, wyposażone w niezbędne sprzęty, narzędzia i zaplecze, udostępnia warsztaty, pomieszczenia, zaplecze techniczne, zapewnia urządzenia i materiały zgodnie z programem stażu zawodowego i potrzebami stażysty wynikającymi ze specyfiki zadań wykonywanych przez stażystę, wymogów technicznych miejsca pracy, a także z niepełnosprawności lub stanu zdrowia;
− szkoli stażystę na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie BHP, przepisów przeciwpożarowych oraz zapoznaje go z obowiązującym regulaminem pracy na stanowisku, którego dotyczy staż zawodowy;
− wydaje stażyście niezwłocznie po zakończeniu stażu zawodowego dokument potwierdzający odbycie stażu zawodowego, który zawiera co najmniej następujące informacje: datę rozpoczęcia i zakończenia stażu zawodowego, cel i program stażu zawodowego, opis zadań wykonywanych przez stażystę, opis kompetencji uzyskanych przez stażystę w wyniku stażu zawodowego oraz ocenę stażysty dokonaną przez opiekuna stażu.
Do zadań opiekuna stażysty należało będzie w szczególności:
− określenie celu i programu stażu (we współpracy z nauczycielem);
− udzielenie stażystom informacji zwrotnej w trakcie realizacji oraz po zakończeniu stażu zawodowego;
− nadzór nad prawidłową realizacją i harmonogramem stażu zawodowego. Szczegółowe informacje zostaną zawarte w pisemnej umowie pomiędzy stronami zaangażowanymi w realizację stażu zawodowego, która określi warunki realizacji stażu.